Відділ "Борщівське бюро правової допомоги" інформує.

Дата: 01.06.2020 11:36

Захист прав дітей.

Захист прав дітей

Людина від народження наділена правами, а з часом у процесі життя, після досягнення встановленого законом віку, набуває здатності мати обов’язки і нести відповідальність за свої дії. Згідно з міжнародним та українським законодавством дитиною є особа віком до 18 років (тобто до досягнення нею повноліття). Малолітньою вважається дитина до досягнення нею 14 років, а неповнолітньою – у віці від 14 до 18 років (ст.6 СК України).

Усі права дитини закріплені Конвенцією ООН про права дитини, Конституцією України, Законами України «Про охорону дитинства», «Про освіту» та іншими нормативними актами.

Які загальні права дитини?

Серед загальних прав дитини, які гарантуються міжнародним та національним законодавством, як правило виділяють наступні:

- право на життя;

- право на ім'я та громадянство;

- право на освіту;

- право на правову допомогу;

- право на майно та житло;

- право на охорону здоров'я і безоплатну кваліфіковану медичну допомогу;

- право на безпечні умови для життя і здорового розвитку;

- право на рівень життя, достатній для фізичного, інтелектуального, морального, культурного, духовного і соціального розвитку;

- право на вільне висловлення особистої думки, формування власних поглядів, розвиток власної суспільної активності;

- право на отримання інформації, що відповідає її віку;

- право на проживання в сім'ї разом з батьками або в сім'ї одного з них та право на піклування батьків;

- право на працю та на зайняття підприємницькою діяльністю;

- право на об'єднання в дитячі та молодіжні громадські організації (при цьому створення дитячих організацій політичного та релігійного спрямування забороняється).

- право на звернення;

-  право на свободу, особисту недоторканність та захист гідності (зокрема, дитина вправі особисто звернутися до державних органів за захистом своїх прав, свобод і законних інтересів);

В судовому процесі діти мають право:

• отримувати всю необхідну інформацію;

• отримувати консультацію та допомогу;

-  бути проінформованою про наслідки висловлювань та рішень;

- вимагати призначення спеціального представника, якщо батьки не можуть представляти її інтереси в суді;

- отримувати допомогу у висловлюванні  своєї думки у обраного представника в судовому процесі;

- відповідати на запитання, як свідок тільки в присутності педагога або батьків (усиновлювачів, опікунів, піклувальників).

- висловлювати свої думки.

Якщо дитині виповнилося 14 років то вона має право:

• самостійно звертатися до суду за захистом своїх прав та інтересів;

• подавати позов до суду про позбавлення батьківських прав;

• подавати позов про скасування усиновлення та визнання усиновлення недійсним

Якщо дитині виповнилося 16 років то вона має право:

За заявою особи, яка досягла шістнадцяти років, за рішенням суду їй може бути надано право на шлюб, якщо буде встановлено, що це відповідає її інтересам.

Також нагадуємо, що згідно ЗУ “Про безоплатну правову допомогу”, діти, у тому числі діти-сироти, діти, позбавлені батьківського піклування, діти, які перебувають у складних життєвих обставинах, діти, які постраждали внаслідок воєнних дій чи збройного конфлікту, мають право на всі види правових послуг.

Звертайтеся до відділу «Борщівське бюро правової допомоги» Чортківського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги за адресою: м.Борщів , вул. Шевченка, 20 А. Тел.: (03541) 2-28-80, моб. 068 075 44 76.

Гаряча лінія: 0 800 213 103 (цілодобово).